جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

هوالرحمن الرحیم

 

 

مراقبت ازگیاهان آپارتمانی در تعطیلات


اگر به مسافرت می روید، مراقبت از گیاهان برای شما دغدغه ایجاد می کند.اما اگر تمهیداتی به کار بندید،این اطمینان خاطر برایتان به وجود می آید که غیبت چند روزه شما تأثیر نا مطلوبی بر گیاهانتان نمی گذارد.

 

تعطیلات زمستانی:

در ماه های زمستان ، اگر گیاهان را در اتاقی نگه دارید که کمترین دمای لازم برای آن گیاهان داشته باشد، غیبت یکی دوهفته ای شما مسئله ای در خور توجه به وجود نمی آورد. در این مدت ، گیاهان را هیچ گاه پشت پنجرۀ اتاق نگذارید. اگر برایتان مقدور باشد، آنها را روی میز در وسط اتاق بگذارید و به اندازه ای آب دهید که کمپوست یا خاک آنها خیس باشد.

 

تعطیلات تابستانی:

در فصل تابستان گیاهان در حال رویش فعال هستند و نیاز آنها به آب به مراتب بیشتر است تا در زمستان پس اگر مسافرت شما بیش از یک هفته طول می کشد، عاقلانه ترین راه آن است که از دوست یا خویشاوندی بخواهید که گاهی به گیاهانتان سر بزند و آب بدهد. اگر این دوست یا خویشاوند کم تجربه باشد، حتما خطرهای آبیاری بیش از اندازه را به او یاد آوری کنید.

اگر پیدا کردن(پرستارگیاهان) برایتان ممکن نباشد، جوانه ها و گل ها را بچینید، گلدان ها را به دور از نور آفتاب بگذارید،و به آنها آب فراوان بدهید.اگر می توانید گلدان ها را با خزۀ مرطوب بپوشانید این تمهیدات برای گیاهان ، آن هم در وسط تابستان کفایت نمی کند. چند نمونه دستگاه آبیاری اتوماتیک در بازار هست که می توانید آنها را بخرید.پارچه های کنفی نیز در دسترس هستکه با چکیده شدن قطره قطره آب بر آنها، مسئلۀ آبیاری طولانی مدت گلدان ها حل می شود. هر گلدان را می توان با فتیلۀ نخی مجهز کرد و فتیلۀ را در مخزن آب گذاشت، یا آنها را در کیسۀ پلی اتیلن گذاشت و آن را بست.

 

منبع:

راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی. نویسنده:دی جی هسایون. مترجم:محمد رضا داهی