جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 4068 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 4-07-1393, 19:29 | نظرات: 1
سیکاس(بونسای)

هوالقادر

 

 

 

نام فارسی: سیکاس(بونسای)

نام لاتین: cycas cycad

 

این گیاه ازنظر تکاملی بین سرخس ها و درختان قرار می گیرد . جزگیاهان گرمسیریاست که رطوبت ودرجه حرارت بالا را دوست دارد وخشکی را تحمل نمی کند وبا دیدن اولین خشکی گیاه شروع به از بین رفتن می نماید .به رغم این مشخصات زیستی  می توان این گیاه را به عنوان یک بونسایی نگهداری نمود به شرطی که گلدان در سینی پراز سنگریزه وآب قرار گیرد.از علائم و نشانه های سلامتی این گیاه در هنگام خریداری توجه به جوانه مرکزی آن است که چنانچه گیاه کوچکترین تنشی دیده باشد در آن منعکس می گردد.

 

محل نگهداری: نور خورشید در محیط باز رادوست دارد اما اگر قبلا در محیط بسته عادت کرده باشد باید به تدریج آنرا به نور شدید خورشید عادت داد . درمحیط بسته در پشت پنجره بون فیلتر کردن نورخورشید صدمه می بیند وبهترین راه استفاده از صافی های نور است .درشرایط محیط باز رطوبت بالای محیط به طور طبیعی به عنوان فیلتر برای آن عمل می کند .بونسای داران نور پشت پنجره قسمت غربی منزل را بهترین شرایط می دانند.

 

تعویض گلدان: ریشه گیاه سیکاس نسبت به شرایط نامساعد حساس است وبه رغم ضخامت وچوبی بودن ریشه با کوچکترین شرایط بد محیط صدمه می بیند و در هنگام حمل و جابه جایی نهایت دقت باید به عمل آید.تعویض گلدان هر 5 سال یکبار انجام میگیرد.خاک مناسب برای آن خاک کاکتوس است.

 

هرس: به علت عدم وجود شاخه هرس لازم ندارد و فقط به حذف برگهای خشک پایینی اکتفا می گردد.کشیدن وکندن برگها به علت تکان های شدید ریشه ها صدمه می بیند و باید با قیچی زاویه دار برگها را حذف کرد.حذف صحیح برگها منظره آرایش زایده های دمبرگ را روی تنه حفظ خواهد کرد.

 

سربرداری: به خاطر نداشتن شاخه سربرداری ندارد .جوانه انتهایی را به هیچ عنوان دست نزنید زیرا منجربه خشکی سیکاس خواهد شد.

 

آبیاری: رشدگیاه در زمستان خیلی کند می گردد وبه همین علت نیاز آبی پایینی دارد .اگرخاک مرطوب است آبیاری انجام نشود.در صورت اشباع شدن خاک از آب به مدت طولانی رشد متوقف گشته وبوی نا خوشایندی از آن به  مشام می رسد.

 

تغذیه: کودهای متعادل درفصل رشد توصیه می گردد. امادر فصل پاییز و زمستان باید از قدرت حاصلخیزی آن کاسته شود..امولوسیون ماهی اما با قوت کمتر توصیه می گردد.

 

هشدار: سیکاس شدیدا به تغییرات شرایط محیطی حساس است وبا تغییر ناگهانی 5 درجه ای در حرارت وسرد ترشدن هوا برگها شروع به خشک شدن می کنند . تغییرات در نور و رطوبت نیز همین صدمه را وارد می کند .درصورت وارد شدن چنین تغییراتی آنرا درمحیطی روشن وگرم قراردهید .به زودی گیاه سلامت خود را باز خواهد یافت.

 

منبع:

بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- ناشر:آییژ- چاپ دوم

 

تصاویر گیاه سیکاس(بونسای):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

نسخه قابل چاپ
سعید عسگر | 24 اسفند 1396 23:08 | گروه کاربری: ميهمان | وضعيت در سايت:
به سیکاس ریز نیازدارم قیمت میخواستم برای کشت تعداد هزار تا ۰۹۳۸۴۱۱۶۹۳۳

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود