جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 17901 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 16-07-1393, 20:09 | نظرات: 0
بنجامین آمستل

هوالنسیم

 

 

نام علمی:  Ficus Alii
نام لاتین: Willow Ficus
خانواده: Moraceae 

 

 گونه ای Ficus Amherst در واقع گونه ی هیبرید شده یا به زبان ساده اصلاح شده از جد بزرگ خود  Ficus Alii از مناطق جنوب شرقی آسیاست.دارای برگ های براق و باریک و زیباست و در طی رشد خود برگ های پایین ریخته شده و ساقه ی لخت شده هم زیبایی خاص خود را دارد جدیدا مشاهده شده به کمک ابزارها و حقه ی باغبانی ! ساقه ها را اصطلاحا بافت کرده و این خود بر زیبایی این گیاه می افزاید.این گل جز مهم ترین گلهای آپارتمانی تصفیه کننده ی هواست، و در کل در هر ۱۰متر فضای خانه به یک گیاه تصفیه کننده ی هوا نیاز است که این گل به همراه نخل ها نقش اول را ایفا می کنند.

 

نیازها:

 

نور: این گیاهان به نور زیاد احتیاج دارند ولی آفتاب شدید و مستقیم را نمی توانند تحمل کنند. اگر مکان نگهداری از این گیاه  تاریک و فاقد نور باشد ، برگها شروع به ریزش می کنند. بهترین مکان ، پنجره ی جنوبی رو به قبله است.

 

آبیاری: با توجه به  دمای محیط ،اجازه دهید خاک خشک شود بعد شروع به آبیاری گیاه کنید ،در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یکبار با آب ولرم  آبیاری شود زیرا آب سرد موجب آسیب به برگ ها و ریزش آنها می شود.

 

دما: بهترین دما بین ۱۵الی ۲۵ درجه می باشد یعنی دمای داخل اتاق نشیمن و پذیرایی بسیار مناسب است در صورت گرم تر شدن یا به تراس منتقل کنید یا غبار پاشی کنید.

 

رطوبت: در تابستان روزی یکبار و در زمستان هر سه روز غبار پاشی گردد.

 

خاک: مناسب ترین خاک برای این گیاه مخلوطی از 1- پیت ماس،۲-پرلیت،3- خاک باغچه است.

 

تکثیر: تکثیر این گل هم با خوابانیدن هوایی و هم با قلمه گیری است البته در منزل به راحتی نمیتوان تکثر کرد زیرا سخت ریشه میدهد ولی قلمه در بهارو تابستان  آن هم همراه پودر ریشه زایی و هوای شرجی بهترین راه حل است.

 

تغذیه: در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ماهی یکبار با کود هایتقویتی مایع یا جامد محلول در آب گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

 

تعویض گلدان: اجازه دهید ریشه ها از زیر گلدان بیرون بیاید سپس اقدام به تعویض گلدان نمایید.

 

هرس: برگهای زرد شده و سوخته را هرس کنید همچنین برای اینکه گیاه رشد زیادی نکند ودراز نشود وانه انتهایی آن راهرس کنید.

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیرآنها و ساقه مشاهده می شوند: با پنبه آغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

 

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه آغشته با آب صابون درمان این بیماری است.

 

برگها زرد شده و می ریزند: آبیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو آبیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

 

برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

 

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

 

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط می کنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم آبی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و آبیاری با آب سرد علت ریزش برگ سبز است.

 

برگها خشک و شکننده هستند :هوای محیط گرم و خشک است،آبیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

 

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر می رسد: ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین- انتشارات نوپردازان- چاپ هشتم

تصاویر گیاه بنجامین آمستل:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود