جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 6015 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 6-08-1393, 18:04 | نظرات: 1
پرنده بهشتی(استر)

هوالشکور

 
 
 نام علمی: junceaSTRELITZIA

نام لاتین: Rush-leaved strelitzia

خانواده: استرلیتزیاسه ، Strelitziaceae

 

نام علمی این گیاه از نام ملکه شارلوت مکلامبورگ استرلیتز همسر ژرژ سوم پادشاه انگلستان گرفته شده است . این جنس که از گیاهان خانواده موز Musacees است در تمام دنیا فقط دارای پنج گونه دائمی همیشه سبز می باشد که فقط یک گونه آن به نام پرنده بهشتی رژینه Strelitzia regina در باغبانی استفاده می شود و چهار گونه دیگر به صورت وحشی می باشند . گونه مورد نظر بومی جنوب آفریقا ( کاپ) است . بلندی آن در حدود یک متر می رسد . این گونه دارای برگهای نسبتا روشن ، چرمی و تخم مرغی شکل که بر روی دمبرگی به طول ۴۵ سانتیمتر قرار می گیرند . گل آذین آن به طول ۱۵ سانتیمتر در بهار در انتهای ساقه گل دهنده به طول یک متر تا یک متر و نیم ظاهر می شود . گل آذین شامل اسپات سبز با با رگه های ارغوانی و قایق مانند است که در هنگام باز شدن گلها به صورت افقی درآمده و در آن ۴ – ۱۰ گل قرار می گیرد . گل ها دارای کاسه نارنجی و جام آبی رنگ بوده و روی هم رفته شباهت به سر پرندگان پیدا می کند . از این رو در زبان انگلیسیBird of paradise و فرانسه Oiseau du paradis بنام پرنده بهشتی نامیده می شود . معمولا گل ها به تدریج باز می شوند و بیشتر به صورت گل بریده در گل فروشیها به فروش می رسد . ولی می توان خود گیاه را در گلدان های بزرگ در آپارتمان پرورش داد . در گلخانه بر اثر فورساژ می توان در تمام فصول آن را گلدار کرد .
همان گونه که از نام خانوادگی آن پیداست با موز قوم و خویشی دارد. به طور کلی پنج گونه پرنده بهشتی شناسایی و نامگذاری گشته اند. پرنده بهشتی یک گیاه دائمی و همیشه سبز است که در کشور ما به صورت گیاه آپارتمانی در داخل ساختمان و یا در گلخانه ها نگهداری می شود.

اقسام مشهور این گونه عبارتند از:


۱ – پرنده بهشتی پرولیفرا S.Prolifera: دمبرگها در این گونه بسیار دراز بوده و گل آذین دارای دو اسپات است .


۲ – پرنده بهشتی پومیلا S.Pumila: گیاه کوتاه و گل ها دارای کاسبرگ هایی به رنگ نارنجی تند می باشند .

 

نیازها:


نور: این گیاه به نور زیاد ( تابش مستقیم خورشید ) احتیاج دارد . بنابراین چنانچه در آپارتمان پرورش داده می شود باید آن را نزدیک پنجره جنوبی که فاقد پرده است قرار داد.وی چون در تابستان شدت نور زیاد است باید آن را در جلو پنجره جنوبی که پرده داشته باشد و یا کمی دورتر از پنجره جای داد .

دما: درجه حرارت مناسب برای گیاه بین ۱۶ – ۱۹ درجه سانتیگراد است و درجه حرارت کم تر از ۳- و بیش از ۳۰+ را تحمل نکرده و از بین می رود .

آبیاری: در هوای معتدل هفته ای دو روز باید آبیاری شود ولی در هنگام استراحت گیاه که از اواسط تیرماه تا اواخر مردادماه است باید آبیاری را بکلی قطع کرد و یا به ندرت انجام داد . خاک گلدان را همواره مرطوب نگه دارید. اجازه ندهید خاک خشک شود. هر بار که ملاحظه فرمودید خاک در حال خشک شدن است، فقط با یک لیوان آب آن را مرطوب کنید.

خاک: خاک باید قوی ( دارای کود حیوانی « پودر گوشت و غیره ) و کمی ماسه ای باد .

نکته: برای زود به گل نشاندن گیاه باید در مردادماه زمین را به عمق ۸۰سانتیمتر شخم زده و به آن کود حیوانی اضافه کرد . اسیدیته مناسب برای گیاه در حدود۷ – ۸ می باشد .

تغذیه:  هر2 هفته یک بار از فروردین تا مهرماه باید به گیاه داده شود .

تکثیر: یکی از روش های تکثیر این گیاه کشت بذر آن است . ولی برای بدست آوردن بذر باید به تلقیح مصنوعی اقدام کرد . معمولا هر گل آذین در حدود ۵۰ دانه ایجاد می کند . عمل کشت معمولا در بهار در حرارت ۱۸ – ۲۱ درجه سانتیگراد صورت می گیرد . رویش دانه نامنظم و ۳ تا ۵ ماه طول می کشد . در صورتی پرنده بهشتی را تکثیر می کنیم که کاملاً قوی و پر رشد باشد. در انواع پیر در کنار بوته اصلی بوته های کوچکی سبز می شوند. در فصل بهار یا تابستان، این نهالهای جوان را همراه با مقداری ریشه از پایه اصلی جدا می کنیم و در گلدان دیگری می کاریم. به این ترتیب پرنده بهشتی تکثیر می شود.در سال اول گیاه ضعیف میماند و بهتر است آن را به گلدان منتقل کرده و در گلخانه نگاهداری کرد . ولی در سال دوم و یا سوم میتوان آن را به محل مورد نظر انتقال داد . این گیاهان جدید در سال چهارم پاجوش تولید کرده و در سال ششم یا هفتم گل می دهند .

روش دیگر تکثیر ، تقسیم بوته است . که از بهار تا تابستان میتوان انجام داد . پایه های حاصل به کندی رشد می کنند و پس از دو یا سه سال گل می دهند وبه نوبه خود دو سال پس از تکثیر ایجاد پاجوش می کنند.. البته ما برای خانواده هایی که دوستدار تکثیر آن هستند روش تقسیم بوته را پیشنهاد می کنیم، چون ساده تر و بی دردسرتر است.

معمولا روی پایه های جوان سه ساله ۶ – ۱۰ گل آذین به وجود می آید و در صورتی که در پایه های مسن ممکن است تا ۵۰ گل آذین ظاهر شود .
وقتی گلهای جادویی اش بر ساقه های کشیده آن می نشینند چون پرنده ای می شود که سر بر آسمان دارد. آن قدر زیبا و دل انگیز که به بهشت نسبتش داده اند. اما واقعیت این است که از بهشت نیامده و انتخاب این اسم فقط به لحاظ زیبایی گلهای رنگ به رنگ آن می باشد که چون مرغی سبکبال است. پرنده بهشتی، از جنوب آفریقا به همه کشورها سفر کرده و اینک مهمان ماست. ارتفاع ساقه های آن از یک متر متجاوز است.

رنگ برگهای آن سبز روشن بوده و گلهایش نارنجی و آبی هستند. پرنده بهشتی گیاه آپارتمانی گران قیمتی است که گلهای بریده آن به صورت شاخه گل یا همراه با گلدسته های زیبا به فروش می رسد. آن قدر زیباست که حتی یک شاخه گل آن برای تزیین یک دسته گل و شکل دادن به آن کفایت می کند.


نکته: بر خلاف بسیاری از گلهای بریده که عمرشان زود تمام می شود، شاخه گلهای پرنده بهشتی عمر زیادی دارند.

گرما: به طور کلی گرما را دوست دارد. در زمستان دمایی معادل پانزده درجه سانتی گراد کافی است اما در فصول دیگر باید گرما را افزایش داد.

کودپاشی: فقط در فصول گرم به کود شیمیایی نیاز پیدا می کند. از اوائل بهار تا اوائل پاییز به این کار اقدام نمایید. هر هفته یک بار و آن هم هر بار فقط دو گرم کود شیمیایی را در آب حل نموده و پای آن بریزید.

منبع:  

http://bahareh-delsetan.blogfa.com/cat-137.aspx

تصاویر گیاه پرنده بهشتی:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


 


نسخه قابل چاپ
علیرضا | 7 بهمن 1396 14:35 | گروه کاربری: ميهمان | وضعيت در سايت:
واقعا سایت گل و گیاه شما معرکه است ممنون

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود