جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

 هوالعالم
 
 
روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی

 

هرگیاه اگر بی آب بماند می میرد. برحسب اینکه این گیاه نهالی کوچک در هوای گرم در خاک شنی باشد یا گیاهی گوشتی ، یک روز یا چند ماه طول می کشد تا بمیرد. افراد مبتدی هرروز به گیاه آب فراوان می دهند و در فصل زمستان از دفعات و مقدار آب آبیاری نمی کاهند.هرگاه برگ زرد یا پژمرده ای را ببینند خیال می کنند گیاه تشنه است و بلافاصله به آن آب میدهند. این نوع رفتار با گیاه، خاک شل و خمیرگونه ای به وجود می آورد که هیچ گیاه آپارتمانی نمی تواند در ان زنده بماند. غرقاب کردن خاک گلدان ، حیاتی ترین عامل زندگی ریشه یعنی هوای خاک را از بین می برد، ضمن آنکه محیط را برای عوامل بیماریها از جمله پوسیدگی ها آماده می کنند. گیاهان از آب بیش از اندازه ، بیشتر می میرند تا از هریک از عوامل دیگر. می توان گفت که گیاهان را از روی مهربانی می کشیم. نیاز هر گیاه به آب ، ویژه همان گیاه است . (مطلب پایین راهنمای آبیاری ) در همین صفحه مرور کنید. متاسفانه  دفعات آبیاری مطلوب برای هرگیاه ویژگی ثابتی نیست، بلکه بستگی دارد به اندازه گیاه، اندازه گلدان،شرایط محیطی و به ویزه فصل سال.به همین دلیل بهترین راهنمای شما  در آبیاری ، مشاهدات عینی است نه مقدار رطوبت. وسایلی در دسترس هست که در تنظیم رطوبت گلدان در همه اوقات کمک می کند و موقعی که صاحبخانه به مسافرت می رود ، به گلدان ها آب می رساند. اما این وسایل نقاط ضعف مشخصی نیز دارند و آن این است که در زمستان از مقدار آب و دفعات آبیاری ها نمی کاهند .

 

راهنمای آبیاری:

 

گیاهانی که خاک آنها در زمستان باید خشک باشد:

کاکتوس های بیابانی و گیاهان گوشتی را باید به گونه ای پرورش داد که در دوره رشد فعال از بهار تا پاییز خاکشان به تناوب مرطوب/ خشک باشد. در زمستان خاک این گیاهان تقریبا خشک باید نگهداری شود.

 

گیاهانی که خاک آنها متناوبا خشک/ مرطوب باشد:

بیشترگیاهان برگی آپارتمانی به این دسته تعلق دارند.توصیه کلی این است که بین بهار و پاییز باید آب فراوان و مکرر به آنها داده شود، بین دو آبیاری خاک رویی گلدان به عمق 5/1 سانتیمتر خشک باشد و در زمستان آب خیلی کم داده شود. خشک بودن سطح خاک مخصوصا در دوره استراحت گیاه از پاییز تا بهار مهم است.

 

گیاهانی که خاکشان باید در همه اوقات مرطوب باشد:

بیشتر گیاهان گلدار به این گروه تعلق دارد. خاک باید همیشه مرطوب باشد اما خیس نباشد. توصیه کلی این است که با دقت زیاد زمانی آب داده شود که سطح خاک خشک باشد.آبیاری نباید آنقدر زیاد باشد که خاک همیشه از آب اشباع باشد. نمی توان قانونی را ارائه داد که چه گیاهانی به این گروه تعلق دارند. باید به نیازهای گفته شده برای هر گیاه مراجعه کرد.

 

گیاهانی که خاک آنها همیشه باید خیس باشد:

تعداد گیاهان متعلق به این گروه کم است. باید آنقدر آب داد که خاک آنها همیشه نه صرفا مرطوب بلکه خیس باشد. نمونه ی این گیاهان آکوروس ، آزاله، و نخل مرداب است.

 
مشکلات آبیاری:

 

آب گلدان سریع در زیر گلدانی جمع می شود:

دلیل این وضعیت فشردگی و فاصله گرفتن خاک از جدار گلدان است. می توانید گلدان را در ظرف پر آب قرار دهید که آب از ته گلدان جذب خاک شود.

 

آب در خاک گلدان نفوذ نمی کند:

دلیل موضوع، سخت شدن سطح خاک است. با چنگال یا بیلچه کوچک سطح خاک را بیرون بریزیدو بعد گلدان را در ظرف آب قرار دهید که آب از ته گلدان به خاک نفوذ کند.

 

نشانه های خطر کم آبی:

گلها میریزند یا به سرعت پژمرده می شوند / برگ شل و پژمرده می شود، رشد آن کم یا صفر است /  پیرترین برگها زودتر از همه می ریزند / برگهای پایینی پیچیدگی پیدا می کنند ،زرد و پژمرده میشوند، لبه برگها قهوه ای و خشک می شود.

 

نشانه های خطر پر آبی:

گل می گندد / برگهای پیر و جوان در یک زمان می ریزند /  ریشه قهوه ای  و لهیده می شود /  برگ شل می شود/ نقاط نرم و پوسیده در آن به وجود می آید/ رشد ناچیز است/ برگ می پیچد زرد و پژمرده می شود،نوک برگ ها قهوه ای می شود.
 
کیفیت آبیاری:
آب ولرم برای تقریبا همه گیاهان مناسب و بهتر است آب را یک شب در ظرف نگه دارید تا از مقدار کلر موجود در آن کاسته و دمای آن نیز با دمای اتاق نزدیک شود.اگر در منطقه ای زندگی می کنید که سختی آب آشامیدنی آن بالا است، پس از مدتی لایه ای سفید روی خاک گلدان ظاهر می شود این لایه بی ضرر است اما آب دارای سختی بالا برای گیاهان آهک گریز که میهمان دائمی آپارتمان هستند زیان آور است بهترین آب غیر سخت آب باران است اما نباید از آب باران موجود در بشکه هایی که آب آنها راکد است استفاده کرد.
 
موقع آب دادن:
ساده ترین راه برای کشف موقع آبیاری آن است که در زمستان هفته ای یکبار و در وسط تابستان هر روز سطح خاک را نگاه کنیم، اگر سطح خاک خشک و حالت آن پودری باشد به گلدان آب بدهید به شرطی که در راهنمای آبیاری آن گیاه گفته باشد که خاک گلدان همواره مرطوب باشد. در مورد گیاهان دیگر انگشت خودرا یکی دوسانتیمتر در خاک فرو برید،اگر رطوبت احساس نکردید گلدان را آب دهید،کاکتوس و گیاهان گوشتی در فصل زمستان مستثنی هستنداگر در اتاق خنک نگهداری می شوند تا زمانی که آثار پژمردگی در آنها نبینید به آنها آب ندهید.
 
شیوه آب دادن:
دو شیوه آبیاری یکی با آبپاش و دیگری با غوطه ور کردن گلدان در آب طرفدارانی دارد و هردو دارای مزایایی هستند.
 
آبیاری با آبپاش:
آبپاشی را انتخاب کنید که لوله آن بلند و باریک باشد انتهای لوله را در زیر برگهای گیاه ببرید و به آرامی آب دهید در زمستان بادیدن اولین قطره آب از ته گلدان آبیاری را قطع کنید وقتی گیاه زیر آفتاب باشد هیچگاه آب ندهید در زمستان اگر اتاق بدون بخاری یا شوفاژ باشد صبح هنگام  آب بدهید،ریزش گاه به گاه برگ مسئله مهمی نیست، اما کاری نکنید که گیاه با ریزاندن برگ نیاز خود را به آب به شما نشان دهد.
 
روش غوطه ور کردن گلدان در آب:
برای این کار گلدان را در ظرف دیگری بگذارید و آنقدر آب دهید که سطح آب در ظرف هم ارتفاع باشد با سطح خاک گلدان.فرصت دهید که خاک گلدان خیس بخورد و سطح خاک تغییر رنگ دهد پس از آن گلدان را از آب بالا بکشید هرموقع از سوراخ آن آب نچکید آن را سر جایش بگذارید.
 
دفعات آبیاری:
آبیاری گیاهان برحسب عوامل مختلف متفاوت است. بعضی از گیاهان هرروز نیاز به آب دارند و بعضی دیگر نه.
 
برحسب شرایط طبیعی:
با افزایش نور و دما نیاز به آب نیز در گیاه بالا می رود،بوته هایی که در گلدان های کوچک هستند و بوته هایی که چندین سال گلدان هایشان عوض نشده نیاز به آبیاری بیشتری دارند. بوته هایی که در گلدان های سفالی هستند نسبت به آنها که در گلدان پلاستیکی قرار دارند  به آب بیشتری نیاز دارند،بوته هایی که در گلدان های مضاعف یا دوتایی هستند آب کمتری می خواهند.
 
برحسب موقع سال:
در زمستان رشد گیاه کند یا متوقف می شود در این موقع باید از آبیاری بیش از اندازه پرهیز شود و در بهار و تابستان یک تا سه بار در هفته .
 
برحسب نوع گیاه:
گیاهان گوشتی نسبت به گیاهان برگ نازک خوشکی را بهتر تحمل می کنند در هر نوع گیاه هرچه سطح برگ ها بیشتر و سرعت رشد بالاتر باشد نیاز آن به آب بیشتر است.
 
منبع:
راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی. نویسنده: دی جی هسایون - مترجم: محمد رضا داهی